Tudtad, hogy a rózsa nem csak mennyei illatú, hanem isteni finom is? A csodás illatú friss rózsaszirmokból pillanatok alatt készíthetsz szuper finom ehető / iható különlegességeket, például rózsaszörpöt! Ebben a cikkben azt tanulhatod meg, hogy hogyan készült a rózsaszörp pillanatok alatt és egy pár tippet is mutatok neked, amivel leegyszerűsítheted a szörpkészítést!
Nos, be kell vallanom "lustaságom" okán nem igazán szeretem az órákig pucolós, pepecselős ételeket / italokat és emiatt a
kézzel készült szörpök / lekvárok készítése sem igazán tartozik a kedvenc elfoglaltságaim közé, akármennyire is imádom őket fogyasztani. (Ha valaki készített már tízen-x liter meggyszörpöt egyesével magozott meggyből, most biztosan átérzi, hogy mire is gondolok pontosan az alatt, hogy "nem igazán szeretem készíteni" :) ) . Többek között ezért is nagy kedvencem a rózsaszörp, hiszen ez a csodás, iható különlegesség SZÓ SZERINT pillanatok alatt elkészíthető, mindenféle hosszadalmas előkészítés és befőzési tudás nélkül is. Semmi pucolás, magozás, hámozás vagy napokig főzés - csak egy jó nagy kupac
illatos rózsaszirom, egy kis
víz,
cukor (vagy befőzési édesítőszer), kb. fél óra főzés és már kész is - a végeredmény pedig szuper finom , plusz a
rózsaszörp is telis-tele van értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal is! Arról már nem is beszélve, hogy mennyire különleges maga az ötlet is! Nekem például nagyon nagyon sokáig fogalmam sem volt róla, hogy a rózsa virága ehető - és szerintem ezzel nem vagyok egyedül ! :) Na de vágjunk is bele! :)
A
rózsaszörp készítésnek van egy pár igen egyszerű alapszabálya a rózsaszirmokra vonatkozólag, tehát rögtön kezdjünk is ezzel:
-
NE HASZNÁLJ olyan rózsát, amit
permeteztek / vegyszerrel kezeltek ( ezért a virágboltokban / áruházakban kapható rózsa sem jó, hiszen ezeknek az előéletéről sokszor nem tudni semmit, és ugye ezeket nem étkezési célra termesztik, szóval nincsenek olyan szigorú vegyszer-szabályozáshoz kötve. ( Még akár mérgezőek is lehetnek, ne kísérletezz velük! )
-
NE HASZNÁLJ olyan rózsát, ami (
forgalmas ) főút / autóút mellett nyílik - Mindig a lehető
legfrissebb és legillatosabb ( teljesen kinyílt ) rózsafejeket válaszd ki ( minél illatosabb, annál finomabb! )
-
A szín mindegy. Nem kötelező kizárólag vörös rózsából főznöd a szörpöd, de arra készülj fel, hogy minél több más színű szirmot keversz bele, annál halványabb/sárgásabb lesz a szörpöd színe. Én nagyrészt sárgás-rózsaszínekből szoktam főzni, mert ezek a legillatosabbak nálunk, de azért szerintem így is elég szép színe lett. (Nem használtam semmilyen mesterséges színezéket! ) A lényeg, hogy ( ha szép piros színt szeretnél ) legyen benne bőven
bordó / piros rózsaszirom is ( nagyjából fele-fele arányban már tökéletes ). Persze, ha a szín mindegy, akár teljesen egészében el is hagyhatod a bordókat és készítheted csak abból, amid éppen a kertben van.
-A
rózsa típusa / fajtája / mérete is mindegy ( tényleg mindegy, minden rózsaszirom ehető ). Lehet az kicsi, nagy, futó, félfutó, tearózsa... a lényeg hogy erősen illatos legyen - és biztosan rózsa :) Tudom,tudom.. mindenki felismer egy rózsát :) de azért figyelj oda ,mert vannak hasonló virágok, amik mérgezőek lehetnek. Én félfutó, nagy virágú, erős illatú "nemesített" rózsákat használtam.
- ha
házilag permetezted a rózsáidat valamivel (gombaölővel, rovarölővel stb.) mindig bizonyosodj meg róla, hogy
kivártad a megfelelő élelmezésügyi várakozási időt ( a vegyszer csomagolásán fel kell lennie tüntetve). A természetes permetlevek (pl:csalánlé) és az amúgy nem igen veszélyes házi megoldások (pl: mosogatószeres víz permetezés ) ilyen szempontból " nem számítanak", a szirmokat úgyis alaposan megmossuk. De azért vigyázz kérlek. Mondjuk ez a gyümölcsökre ugyanúgy igaz :) Elnézést ha ez alapvető, de azért biztos ami biztos.
A rózsaszörp receptje:
-
50 dkg friss , illatos rózsaszirom
- kb.
2 liter víz ( annyi, amennyi bőven ellepi majd a szirmokat )
-
1 kg kristálycukor ( helyettesíthető bármilyen befőzési édesítőszerrel )
-
1 evőkanál citromsav
Ha hosszabb távra tervezed tárolni (befőznéd) a szörpödet:
-
1 késhegynyi nátrium benzoát
- befőző fólia vagy folpack
- Légmentesen záródó, csavaros tetejű (fém kupakos)
szörpös üvegek (nagy , üveges Kubus, vagy más gyümölcsleves üvegek is tökéletesek! A lényeg, hogy erősen záródó, masszív, csavaros "befőttesüveg" szerű teteje legyen. )
Természetesen, ha nem a befőzés a cél, hanem "csak" a fogyasztás , akkor bármilyen más tiszta (hőálló) üvegbe kitöltheted a szörpöd.
A befőttes-szörpös üvegek előkészítése: ha hosszabb távra tennéd el a rózsaszörpöket itt is (mint minden befőzésnél) nagyon fontos az eszközök tisztasága! Én egy kis hypos-szappanos mosogatóvízzel szoktam sterilre mosogatni az üvegeimet, aztán alaposan kiöblítem folyó víz alatt és megvárom hogy lecsöpögjenek. A használt eszközökkel: tölcsér, merőkanál, lábas, szűrő stb. is ugyanígy járok el. Ha nem szeretnél fertőtlenítős vízzel mosogatni, sterilizálhatod az üvegjeidet forró sütőben is
-> még több a sterilizálási lehetőségekről itt
1.) Lépés: szedd le a rózsákat a fenti iránymutatás alapján.
Csak a szirmokra lesz szükséged, ezért a rózsafejeket
alaposan mosd le, és utána óvatosan tépdesd le a szirmokat. (Ha azt szeretnéd, hogy a rózsád hamar újra virágba boruljon, a virágfej alatti első 5 szirmos levél fölött vágd le a virágfejeket! ) Én nagyjából fele- fele arányban használok általában vörös és sárga-rózsaszín-narancs rózsa szirmokat (meg, amit még aktuálisan találok :) ). Mondjuk hozzá kell tennem, hogy a mi kertünk szinte csak rózsából áll, szóval messzire nem kellett menni értük :)
Ugye milyen gyönyörű? Kár hogy illatot nem tudok átadni!
2.) A megmosott virágszirmokat tedd egy jó nagy lábasba és
öntsd fel annyi vízzel, hogy
bőven ellepje. 50 dkg virágszirmonként ez nagyjából 1,5 - 2 liter víz. A szirmok fel fognak jönni a víz felszínére, de ez nem gond :)
3.) Közepes lángon
tedd fel főni őket fedő alatt és néha kavargasd meg főzés közben. Addig
főzd a szirmokat , amíg el nem kezdenek "kifakulni" . ( A folyamat elég gyors, forrástól pár perc általában. ) Hogy jó-e már a főzeted azt onnan láthatod, hogy a szirmok egyre fakóbb színűek, A víz pedig egyre sötétebb. (Érdemes elsőre nem 100% ban fehér, vagy sárga rózsával kezdeni , mert
a vöröseken látható a változás a leginkább - így le tudod mérni a pontos főzési időt. ) Ezen a ponton ne ijedj meg, a kékes-barnás-lila víz szín normális és még változni fog! :)
Tudom, borzasztó a fénykép minőség, de remélem látszik: a sötét vörös/ bordó rózsaszirmokból rózsaszín lett, a víz pedig barnás-lila. ( Az illat pedig, hú , hát, leírhatatlan! ) :) ( A sárgákon nem nagyon érzékelhető túl nagy változás )
4.) Ezen a ponton
vedd le a tűzről és óvatosan
szűrd le a főzetet szűrővel. A lére lesz szükséged a szirmokat kidobhatod ( VAAGY készíthetsz belőle rózsalekvárt ! :) )
A leszűrt lé itt még nem túl gusztusos színű, de mindjárt jön a varázslat! :) A háttérben jól látszik, hogy a vörös szirmok szinte fehérré változtak.
5.) A leszűrt főzeted tedd vissza a tűzhelyre a lábasban és kezd el közepes lángon visszamelegíteni. Közben
keverd hozzá a citromsavat. Ettől gyönyörű világos bíbor-piros színre vált majd a sötétből.
6.) Utána
keverd bele a cukrot is és folyamatosan kevergesd míg fel nem olvad teljesen.
7.) Ha hosszabb távra tervezed tárolni (befőznéd), tartósítóként tedd bele a késhegynyi Nátrium benzoátot is és alaposan keverd el.
8.) Tedd takarékra a szörpöd és kezd el kitölteni az üvegekbe:
Először csak egy kevés szörpöt merj ( merőkanállal tölcséren keresztül ) az üvegek aljába,nehogy a nagy hirtelen hőtől elpattanjon az üveg. Várj pár másodpercet majd töltsd őket tovább (de ne teljesen színültig, kb 1-2 centi hely maradjon a kupaktól számítva) .
9.) Tegyél az üveg szájára egy kocka tiszta befőző fóliát (vagy folpackot), erre erősen csavard rá a kupakot és (ha tudod) állítsd őket fejre egy pár percig (ez sterilizálja majd a fóliát/kupakot is) .
Fejre álltak :)
10) Egy -két perc fejre állított állapot után tedd őket
száraz-dunsztba: mi egy nagy műanyag babakádat szoktunk egy pamut lepedővel kibélelni és abba tesszük bele - talpára állítva, egymás mellé szorosan - a teli üvegeket, majd alaposan betakargatjuk őket a lepedővel és még egy külön meleg takaróval is betakargatjuk. Ebben a bebugyolált állapotban
hagyd őket teljesen kihűlni ( ez általában 24 óra ).
11.) Ha ez megvan: címkézd fel tetszés szerint és fogyaszd egészséggel ! ^^
Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzésemet! ^^ Remélem örömöd leled majd az alkotásban ! Nagyon örülnék neki, ha megmutatnád, hogy mit alkottál ( hozzászólásba tudsz beszúrni képet is ), illetve nagyon hálás lennék, ha megosztanád ezt a bejegyzést másokkal is! További szép kreatív napot kívánok!
Tetszett ez a cikk? Oszd meg másokkal is:
Nagyon örülök, ha megosztod az itt található tartalmakat másokkal is, de kérlek
becsüld meg a munkám annyival, hogy ezt a pár dolgot minden esetben betartod:
● Cikkenként
maximum egy kép és egy pár sor (
fontos információkat, pl.: receptúra )
NEM tartalmazó kedvcsináló szöveg osztható meg,
jól látható (a blogunkat forrásként megnevező)
forrásmegjelöléssel.
A borntodiy.hu képei és szöveges tartalmai a BornToDIY Blog szellemi tulajdonát képezik, az oldalunkon megjelenő minden tartalom
szerzői jogvédelem alatt áll. Blogunk használatával felhasználási (és megosztási) feltételeinket automatikusan tudomásul veszed és elfogadod
(bővebben itt)