Ajjaj! :( Úgy tűnik, hogy egy olyan régi böngészővel nézed az oldalt, ami nem támogatja a Mindy bizonyos funkcióit (pl.: kedvencekbe rakás, belépés ... ) Kérlek a jobb böngészési élmény és biztonságod érdekében frissítsd a böngésződet, vagy telepíts fel egy újabb és biztonságosabb verziót:
 Chrome  Firefox  Safari  Internet Explorer  Edge 
DIYRégiből újat - kreatív DIY átalakításDIY Ötletek szemétből (kidobott tárgyak új élete)

Egy régi műanyag óra új ruhája - műanyagfestés és átalakítás szalvétatechnikával

Szeretnél műanyagot festeni, vagy éppen spórolnál a decoupage ragasztón egy ügyes trükkel? Ezt a bejegyzést garantáltan szeretni fogod!  Ebben a bejegyzésünkben egy régi, műanyag, orosz gyártmányú retro órát alakítunk át egy kis festék,némi Harzo alapozó és egy szép szalvéta segítségével. (A cikkben található festékekkel bármilyen más műanyag tárgyat is egyszerűen lefesthetsz / átalakíthatsz, úgyhogy ha órád nincs is, de szívesen átfestenél valami mást ami műanyagból van, ez az útmutató akkor is hasznodra lehet!  )
Nekem személy szerint nagyon tetszenek a fa és kovácsoltvas ötvözetű dekorációs tárgyak, de sajnos ez az óra  csak ránézésre volt az (a kovácsoltvasnak tűnő részek fröccsöntött fekete műanyagból , a "fa" rész pedig fa mintázatú műanyagból készült).  Mivel az óra színe és  alapanyaga nem volt az én világom, de a formavilágában láttam fantáziát úgy döntöttem egy kicsit átalakítom azaz: "Teklásítom".  

Egy kis extra csavar a történetben, hogy a szalvétatechnikához egyáltalán nem használtam decoupage ragasztót! 


Szükséges anyagok:


- Harzo T-16 hídképző alapozó (ezzel alapozva bármilyen műanyag vagy üveg felületre tartós eredménnyel festhetsz! )
- vízbázisú (Krém-fehér) zománcfesték
- vízbázisú lakk
- csiszolópapír
- szalvéta

Elkészülési idő: kb 1 óra + száradási idők
Összköltség: kevesebb mint 300 ft (+ a tárgy ára amit festünk)

Előkészületek
Először is a festendő (műanyag) felületünket alaposan tisztítsuk meg. ( Tökéletesen zsír és pormentesnek kell lennie, különben le fogja dobni a festékrétegeket!).
A tisztításhoz receptet és javaslatokat a laminált bútorfestési cikkükben (ide kattintva) olvashatsz.
Ha elöregedett műanyagot festenél (pl: régóta kint álló kerti széket), aminek könnyen karcolódik a felülete, azt (alapos takarítás után) egy finom csiszolópapírral (nedves) csiszolással a porló felső műanyag rétegtől szabadítsd meg (csiszold le). Még ebben a fázisban szedd szét festendő elemeire a tárgyadat - ha vannak szétszedhető elemei. Én pl: levettem a mutatókat és a számlapokat a műanyag óráról). Ha pedig az alap kellően por, zsír (és porló műanyag) mentes,  valamint megfelelően szét is van szedve - kezdődhet is az alapozás
Alapozás
Festés előtt feltétlenül teríts le újságpapírt a földre ( vagy az asztalra, amin dolgozol), nehogy festékes legyen más is, mint amit festeni szeretnél. Ezután egy réteg Harzo T-16 hídképző alapozóval vékonyan (ecsettel,szivacsecsettel, vagy lakozóhengerrel) fesd le a műanyag tárgyadat. (A festés pontos menetéről, technikájáról és hasznos tippekről ide kattintva olvashatsz - vagy nézd meg a lejjebb található videót! ).
Az első réteg alapozód száradás után még nagy valószínűséggel foltos lesz , de ne ijedj meg, ez normális! :) 
Ha megszáradt az első alapozó réteg, vidd fel a másodikat (és ezt a két lépést addig ismételd, míg szép fehér, egybefüggő felületet nem kapsz). Ha bármilyen pösz vagy kosz rászállt és rászáradt volna a munkadarabodra, nagyon finoman (finom!) csiszolópapírral körkörösen simogatva/csiszolva segíthetsz rajta (a megfolyásokra is hasonlóképpen gyógyíthatod).

Festés
Ha az alapozó rétegeid megszáradtak, kezdődhet a festés. Ezen a ponton bármilyen neked tetsző VÍZBÁZISÚ fedőfestéket használhatsz. Lehet az: zománcfesték, krétafesték, akril - gyakorlatilag bármi. Válassz egy neked tetsző színt, és egy pénztárcádnak megfelelő márkát! Én az órához a Bauhaus saját márkás zománcfestékét használtam: a Swingcolor 2 az 1-ben aqua krém-fehéret ( RAL 9001 ). Ezzel is (minimum) 2 rétegben kell majd lefestenünk a tárgyunkat ( az alapozóhoz hasonlóan, a rétegek között betartva a száradást). Ezen a ponton kell megjegyeznem, hogy a szalvétatechnika legszebben a fehér illetve nagyon világos alapokon mutat (a szalvétán át fog ütni az alapszín, úgyhogy igyekezzünk mindig a szalvétához választani a fedőfestékünket! A sötétebb színeken elveszhet a minta, szóval ha ilyesmit tervezünk, válasszunk hozzá szalvétatechnika helyett inkább bútormatricát, vagy ragasszunk rá textilt!) Azt is kipróbáltjuk, hogy csak a szalvéta alatt lesz fehér a tárgy, körülötte pedig sötét, de ehhez nagy szakértelem kell, mert könnyen ronda "foltos" hatású lehet a végeredmény. Ha ez utóbbit szeretnénk kipróbálni, a megszáradt szalvéta mintát alaposan "mossuk majd be" a széleinél a bútor főszínébe, és lehetőleg ne válasszunk rikítóan eltérő hátterű vagy stílusú szalvétákat. (pl: egy királykék alapon jól mutathat a kékes árnyalatú tengerészes minta, ha pl.: átfedéssel stencilezünk rá, vagy rá/belefestünk a szalvétamintába a tárgyunk fő színeivel).
Lakkozás?
Nem véletlen a kérdőjel!
Ugyanis lakkal fogunk szalvéta-technikázni!
Észbontó ez a tipp, de amióta felfedeztem, én sosem használok méregdrága decoupage ragasztót! A lényege igen egyszerű: decoupage ragasztó helyett használd az akril lakkot! Kenjük be lakkal azt a felületet ahová a szalvétát szeretnénk elhelyezni, helyezzük rá a már kivágott vagy kitépkedett felső (egyetlen egy -mintás- réteg! ) szalvétát ( színével kifelé - tehát úgy hogy a hátulja legyen a lakkrétegen). Ezután kenjük le még egy réteg lakkal és az ecsettel finoman simítsuk ki a légbuborékokat (vagy használhatunk folpackot is). 

Íme egy nagyon szuper videó magáról a szalvétatechnikáról (a videóban szereplő decoupage varnish&glue feliratú decoupage ragasztót cseréld le a lakkodra! Ilyen egyszerű! Szuper ugye? A többi lépést pedig ugyanúgy csináld, mintha decoupage ragasztóval dolgoznál. )


Ha a videót nagyban (teljes képernyőn) szeretnéd nézni, kattints az elindított videó jobb alsó sarkában megjelenő  "teljes képernyő" ikonra! 

Élvezzük ki a végeredményt! 
Ha a szalvétád megszáradt, kend le lakkal az egész tárgyat vékony rétegben, és máris kész! Ezzel a szuper technikával bármilyen műanyag tárgyat lefesthetsz, amit szeretnél egy kicsit átalakítani. Ha gyermekbútorokat festenél, fedőfestéknek használj bababarát festéket!  Megszépülhetnek ezzel a technikával: műanyag kerti székek, különböző (nem csak műanyag) lakásdekorációs tárgyak, sőt akár üveg felületek is! Alkotásra fel! 

Köszönöm, hogy elolvastad a bejegyzésemet! ^^ Remélem örömöd leled majd az alkotásban !  Nagyon örülnék neki, ha megmutatnád, hogy mit alkottál ( hozzászólásba tudsz beszúrni képet is ), illetve nagyon hálás lennék, ha megosztanád ezt a bejegyzést másokkal is!  További szép kreatív napot kívánok!
Tetszett ez a cikk? Oszd meg másokkal is:
Címkék:

óra

óra átalakítás

óra felújítás

óra átfestés

átfestés

felújítás

átalakítás

műanyagfestés

műanyagfestés házilag

hogyan kell műanyagot festeni

műanyag lefestése

műanyag tárgy átfestésre

műanyagfestés otthon

műanyagfesték

festék műanyagra

újragondolás

vintage

vintage dekoráció

vintage óra

vintage lakásdekoráció

szalvéta

rózsa

szalvétatechnika

decoupage

decoupage ragasztó helyett

szalvétatechnika ragasztó helyett

ragasztó

ragasztó helyett

lakk

zománcfesték

festék

festés

festési útmutató

festés kezdőknek

festés lépésről-lépésre

Reklám
Kérdezni szeretnél? Elmondanád a véleményed? Kattints ide és szólj hozzá!
Hálás lennék, ha megosztanád velünk az elkészült alkotásaidat, véleményed / észrevételeid. Ha kérdeznél, arra is nagyon szívesen válaszolok ( amint időm engedi ). Azonban a hozzászólásnak van pár egyszerű alapszabálya, amiket (mindannyiunk érdekében) kérlek tarts be. A legfontosabb a kulturált viselkedés: úgy beszélj másokkal, ahogy szemtől szemben is beszélnél velük, és ahogy szeretnéd, hogy veled beszéljenek, viselkedjenek mások. Ha ezt betartod , baj nem lehet :) Ide kattintva olvashatod el a részletes oldal szabályzatot
Reklám
Nagyon örülök, ha megosztod az itt található tartalmakat másokkal is, de kérlek becsüld meg a munkám annyival, hogy ezt a pár dolgot minden esetben betartod:
● Cikkenként maximum egy kép és egy pár sor ( fontos információkat, pl.: receptúra ) NEM tartalmazó kedvcsináló szöveg osztható meg, jól látható (a blogunkat forrásként megnevező) forrásmegjelöléssel
A borntodiy.hu képei és szöveges tartalmai a BornToDIY Blog szellemi tulajdonát képezik, az oldalunkon megjelenő minden tartalom szerzői jogvédelem alatt áll.  Blogunk használatával felhasználási (és megosztási) feltételeinket automatikusan tudomásul veszed és elfogadod (bővebben itt)
Rólunk / Bemutatkozás
Tetszik ? Oszd meg másokkal is ! ❤
Legérdekesebb DIY ötletek
Szerzői jog / Copyright
Legfrissebb DIY ötletek
Szereted a szuper árakat és a kedvezményeket?
Többezer kreatív ötlet egy helyen!